Choinka 2

24 grudnia pod choinką znajduje sie prezenty.                 

W zależności od regionu przynosi je Aniołek, Dzieciątko, Gwiazdka, Gwiazdor, Święty Mikołaj lub Dziadek Mróz.  Silny wpływ na to kto przychodzi do nas w wigilijny wieczór ma historia Polski i zabory pod którymi Polska się znalazła.

Gwiazdor prezenty bożonarodzeniowe przynosi m.in. w Wielkopolsce, na Kaszubach, Kujawach czy Ziemi Lubuskiej. Kim on właściwie jest? To jeden z kolędników, a rozpoznać go można po futrzanej czapie, baranicy, worku z prezentami oraz... rózdze, która służy mu do karania niegrzecznych dzieci.

Małopolska i Podkarpacie należą z kolei do Aniołka, na Górnym Śląsku spotkacie zaś Dzieciątko, które ma symbolizować Jezusa Chrystusa. Gdzieniegdzie na wschodzie kraju pojawia się Dziadek Mróz, który wywodzi się z folkloru rosyjskiego i w Rosji rozdaje prezenty w Nowy Rok. Natomiast w niektórych regionach południowo-wschodniej Polski to Gwiazdka jest tą najbardziej wyczekiwaną postacią.

Czy jednak spór o to kto przynosi prezynty warto rozstrzygać? Ile rodzin tyle tradycji i każda niezwykła!

1c2

2c2

3c2

4c2

5c2

6c2

7c2

8c2

9c2

10c2

Przypominamy o trwającym konkursie!

Praca należy przesłać do 20.12.2020 na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powodzenia!

Share:
Eksperymentator

| Author

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…