Media

Gejzer, czy fontanna?

Przyszła wiosna, a z nią pomysł na nowy eksperyment. Co powiecie na gejzer?                 

Potrzebne będą:
• Butelki po płynie do naczyń
• Woda
• Płyn do naczyń
• Soda oczyszczona
• Kwasek cytrynowy
I troszkę wolnej przestrzeni.
Jak wykonać to doświadczenie możecie zobaczyć na krótkim filmiku, który dla was przygotowaliśmy. Dobrej zabawy!

A skąd tak naprawdę biorą się gejzery i czym się różnią od... fontanny?

Gejzery to zjawiska naturalne. Występują na obszarach dawnej, gdzie wciąż dochodzi do procesów wulkanicznych. W gejzerze, niczym w czajniku, znajduje się woda. Od dołu podgrzewa ją zalegająca kilka kilometrów pod ziemią gorąca magma. Gdy woda ogrzeje się już ponad 100 stopni Celsjusza, do temperatury wrzenia, powstające pęcherzyki pary wyrzucaja gorącą wodę w górę. Dlatego słupy wody wyrzucane z gejzerów tak mocno parują. Po upływie pewnego czasu źródło ponownie napełnia się wodą i cykl zaczyna się od początku. Woda wyrzucona z gejzeru jest naprawdę... gorrrrąca!

Fontanny są urządzeniami stworzonymi przez ludzi.Wspólną cechą fontann jest dysza (jedna lub wiele), w których woda jest zmuszana pod ciśnieniem do wybicia się w górę na określoną wysokość. Woda opada z powrotem do basenu. Woda z fontanny jest zimna. Nie można się nią oparzyć, choć efektownie podświetlony na pomarańczowo strumień może wyglądać jak słup ognia.

Najwyższym gejzerem na świecie był gejzer w Waimangu w Nowej Zelandii. W roku 1904 słup wody osiągnął rekordową wysokość - ok. 460 m. Mniej więcej taką odległość stanowi droga od Eksperymentarium do chojnickiej Wszechnicy!

Natomiast najwyższa fontanna na świecie - fontanna króla Fahda w Arabiii Saudyjskiej wyrzuca słup wody na wysokość "zaledwie" 250-320 metrów w górę.

Teraz już chyba potraficie odpowiedzieć, czy w wyniku naszego eksperymentu powstał gejzer, czy fontanna?

Share:
Eksperymentator

| Author

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…