Matematyka na wystawie

W Eksperymentarium uczymy liczyć… inaczej 

 

  • Ile much na dobę musi zjeść rosiczka, żeby nie zgłodnieć na pustych bagniskach?
  • Każdy wie, że tur jest silny, a czy ktoś wie, jaka jest kubatura tura?
  • Jak bardzo woda musi mieć z górki, aby popłynąć wzdłuż akweduktem?
  • Czy wysokość żagla wpływa na prędkość bojera?
  • Ucz się geometrii na przekroju drzewa.
  • Ile godzin wiosłowania potrzeba, by zwiedzić rezerwat z pokładu kajaka?
  • Chcę dziś w nocy oświetlić całe Chojnice: Ile energii Słońca, ile wiatru i jak szybkiego potoku będę do tego potrzebować?
  • Ile pary musi dać woda, by poruszyć tłoki maszyny parowej?

 

To kilka przykładów, jak w Eksperymentarium można uczyć matematyki…

Nauka matematyki w nietuzinkowy sposób była tematem Konferencji Matematycznej, która odbyła się w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym w Chojnicach. By dowiedzieć się, jakie są Mity, wyniki badań, wnioski i skuteczne metody kształcenia matematycznego zaprosili organizatorzy dyrektor CEW w Chojnicach Monika Kuchta i dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chojnicach Bogna Klunder. Spotkanie poprowadzili wybitni prelegenci.

Znany autorytet w dziedzinie rozwoju matematycznego dzieci Profesor Edyta Gruszczyk - Kolczyńska wygłosiła wykłady: Dzieci matematycznie uzdolnione: mity, wyniki badań, wnioski oraz Niepowodzenia w nauce matemnatyki - przyczyny i działania naprawcze. Natomiast eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych - Małgorzata Zambrowska i Marcin Karpiński podjęli temat: Umiejętności matematyczne uczniów I etapu edukacyjnego w świetle wyników badań IBE. O dobrych przykładach Matematyki w Działaniu z chojnickiego podwórka opowiedziała nam również nauczycielka z SP 5 w Chojnicach Aleksandra Szczepańska.

A potem najważniejsze! Nauczyciele obecni na konferencji mogli również się pobawić.. w nauczanie matematyki na przykładzie gier planszowych.

Liczymy, iż zarówno nauczyciele, jak i nasi prelegenci wkrótce ponownie zjawią się na wystawie, by razem z nami uczyć się matematyki.

 

 

Eksperymentator

| Author

O nas

„Eksperymentarium. Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” to unikalna wystawa, która powstała w 2015 roku ...

Czytaj więcej

Szybki kontakt

  Email nie wyslany   Email wyslany
Top
Strona używa plików cookies aby usprawnić działanie. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją cisteczek. More details…